V mezidobí let 2002-2006 došlo v České republice k řadě zásadních změn, včetně vstupu do Evropské unie, které významným způsobem ovlivnily ekonomické podmínky a legislativní procesy v odvětvích, která jsou zařazena do této publikace. Jde o rozšířené a aktualizované vydání textu z roku 2002. Jde tedy o text, který je aktuální a s ohledem na realizované změny v celém národním hospodářství, je odpovídajícím způsobem i rozšířen o ty aspekty, které v roce 2002 nebyly ještě v České republice aplikovány, dostatečně zaváděny do práce, implementovány.
Kniha je určena zájemcům o problematiku ekonomiky a řízení těch odvětví národního hospodářství, která jsou z pohledu uspokojování potřeb občanů obvykle zařazována do veřejného sektoru. Je určena především pro pedagogy a studenty vysokých škol, pracovníkům veřejné správy na všech úrovních. Předpokládá základní znalosti vědních oborů veřejná ekonomika a veřejné finance, ze kterých jsou uvedeny jen nejnutnější informace s odkazem na odbornou literaturu, ve které jsou základy veřejné ekonomiky a veřejných financí dostatečně zpracovány.
Danou provázaností uvedených vědních oborů je vymezen prostor pro informace, které se čtenáři dostanou prostřednictvím tohoto textu, předpokládaným studiem doporučených literárních pramenů a sledováním informací týkajících se problematiky odvětví veřejného sektoru z masmédií a z informačních zdrojů „správců“ (ministerstev) jednotlivých odvětví v ČR a v zemích EU.
Text je členěn do tří základních částí. V první z nich (kapitola 1) jsou uvedeny základní informace z teorie veřejného sektoru, které jsou modifikovány pro potřeby studia následujících kapitol a doplněny o nové poznatky pojednávaného vědního oboru.
Druhá část (kapitola 2) představuje souhrn nejdůležitějších nástrojů potřebných pro řízení ekonomiky a plnění poslání všech do textu zařazených odvětví. Jde o veřejnou volbu, kontrolu ve veřejném sektoru, inovace a investice, zadávání veřejných zakázek, výběr veřejných projektů a krizové řízení ve veřejném sektoru včetně upozornění na jeho institucionální aspekty.
Prostor není z výše uvedených důvodů věnován základnímu nástroji veřejné ekonomiky, a to veřejným financím, které jsou samostatným předmětem na většině ekonomických fakult.
Rovněž nejsou pojednávány ty nástroje, které jsou zaměřeny na institucionální stránku procesů ve veřejném sektoru (příkladně marketing, lidské zdroje, management, rozpočetnictví, účetnictví, daně apod.), kterým je v dostatečném množství věnována samostatná odborná literatura.
Třetí část (kapitoly 3-8) se věnuje rozboru problematiky ekonomiky a řízení jednotlivých odvětví, která jsou pro větší přehlednost seřazena do šesti bloků s vazbou na uspokojování finálních potřeb, tj. blok odvětví společenských potřeb, blok odvětví rozvoje člověka, blok odvětví poznání a informací, blok odvětví technické infrastruktury, blok odvětví privátních statků podporovaných z veřejných rozpočtů a šestý blok existenčních jistot.
Autorsky se na zpracování textu podíleli odborníci, kteří se danou problematikou průběžně zabývají.