Používáme cookies a podobné technologie v nezbytném rozsahu pro správnou funkci webu.
Před procházením našich stránek se můžete seznámit s prohlášením o ochraně vašich osobních dat.
Slovo kvalita patří v dnešní společnosti do slovníku každého člověka. Kvalitu chápe každý podle svých vlastních měřítek, která mají často jednoho společného jmenovatele, kterým jsou peníze. Prakticky každý si dokáže představit, že by užíval výrobek z absolutní světové špičky – například poslední model luxusního automobilu. Nicméně finanční situace toto většině lidí nedovoluje, a tak užívají automobil méně proslulé značky s menšími výdobytky techniky, který ale vcelku dobře plní veškeré požadavky dnešní doby a přitom je finančně dostupný pro větší skupiny lidí.
Na tuto situaci musí reagovat většina výrobců tak, že se snaží snižovat náklady ve firmě na co nejnižší úroveň, aby produkt na trhu obstál i cenově. Pokud jde o snižování nákladů tím způsobem, že se zlepšuje organizace procesů ve firmě a zvyšuje se produktivita, je to naprosto v pořádku. Pokud je ovšem postup takový, že se výrobce snaží kvalitu někde ošidit a různými rafinovanými způsoby toto snížení kvality spotřebiteli utajit, toto samozřejmě již v pořádku není.
Je ale třeba podotknout, že vysoká cena není automaticky signálem vysoké kvality a obráceně, nízká cena není vždy signálem pro nízkou kvalitu. Je třeba vždycky pečlivě a objektivně posuzovat úroveň kvality, a to zejména u zboží dlouhodobé spotřeby, které představuje většinou také vyšší položku v rozpočtu zákazníka. V mnohých případech je takové posouzení pro běžného spotřebitele už nad jeho síly, a proto si musí vypomoci radou odborníků, podívat se na výsledky spotřebitelských testů anebo alespoň konzultovat své otázky s jinými uživateli, kteří již produkt dobře znají.
Tento text se soustředí zejména na otázky managementu kvality u výrobce nebo poskytovatele služeb. Jsou ukázány obecné přístupy k managementu jakosti, které jsou postupně rozvinuty až do detailnějších postupů a procedur, včetně speciálních metod a nástrojů kvality.
Pro úplnost se ale budeme věnovat ve větší míře i kvalitě, kterou vnímá zákazník. Toto má dvojí význam. Jednak to může přispět alespoň k dílčí informovanosti a orientaci spotřebitele na trhu, ale také to má význam pro samotné výrobce/prodejce v tom smyslu, že si lépe uvědomí rozdíly mezi kvalitou, kterou bere v úvahu výrobce/prodejce a mezi kvalitou vnímanou zákazníkem.
1 / 11