Používáme cookies a podobné technologie v nezbytném rozsahu pro správnou funkci webu.
Před procházením našich stránek se můžete seznámit s prohlášením o ochraně vašich osobních dat.
Od okamžiku, kdy se kniha Mezinárodní politika objevila na knižních pultech, uplynulo téměř čtvrt století; přibyla ještě čtyři další pozměněná vydání. Při každé nové reedici byl text podroben revizi, přičemž v pátém vydání došlo k zásadnějším úpravám, a to včetně stavby celého díla. Kniha tak svými změnami reaguje na rozvoj teorie mezinárodních vztahů ve světě, v Česku i na Slovensku, a v neposlední řadě na nebývalý nárůst empirických dat, které přinesl Internet. Snaží se zachytit probíhající zásadní změny ve struktuře světového politického systému, ale i nové jevy v jeho rovnováze.
Mnohé úpravy v textu knihy Mezinárodní politika vznikly díky recenzím, které doprovázely její jednotlivá vydání, a které pomáhaly autorovi při hledání nových přístupů. Směřování úprav se ozřejmovalo i díky mnoha diskusím, a to zvláště se studenty Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů Praha, včetně posluchačů jejího Vzdělávacího a konzultačního institutu v Bratislavě, a Fakulty politických věd a mezinárodních vztahů UMB v Banské Bystrici. Velmi přínosné byly i debaty s kolegy na těchto pracovištích, ale i na Ústavu politických věd SAV v Bratislavě a v posledních letech především na Institutu globálních studií Univerzity Jana Amose Komenského Praha. Jim všem patří autorův dík.
Po všech změnách, kterými prošla, ani v tomto šestém vydání kniha Mezinárodní politika neusiluje o novou teorii: ctižádost autora představit své vlastní názory byla na řadě míst textu potlačena ve snaze přiblížit čtenáři teoretické znalosti mezinárodních vztahů v dnešní světové akademické obci. Autorovy ideové představy jsou především vtěleny do koncepce knihy a shrnuty v jejím epilogu.
1 / 2